21 Temmuz 2011 Perşembe

Carpal Tunnel Sendromu


Nasil oldu bilmiyorum son 3-4 gundur sag bilegimin ic kisminda ve bas parmagimda yogun bir agri yasiyorum,bu agri beni cizim yapamayacak kadar etkiledi.Bugun ogrendimki bu bir hastalikmis adi da ''Carpal Tunnel Sendromu '' genellikle pc basindakiler, agir is yapanlarda ve bilegi ile ani hareket yapan kisilerde olurmus.
Beni cok engelliyor.
Mausu kullanmadan ozellikle scroll u kullanmadan cizim yapamamki.....umarim gecicidir yoksa naneyi yedik... Hayatimi sag elimle kazaniyorum.

'Carpal Tunnel Sendromu :
Koldan gelen bir sinir ve kas bağları el ayasının tabanında, bilek bölgesinde dar bir kanal ya da tünelden geçerek ele ulaşır. Bu dar kanala Karpal Tünel adı verilir, karpal tünelin içinden geçen sinir ise median sinir olarak adlandırılır. Karpal tünel sadece median sinir ve kas bağlarının sığabileceği kadar bir genişliğe sahiptir. Kanal içinde yer kaplayan herhangi bir oluşum ya da şişlik içindeki dokuların sıkışmasına neden olur. Median sinirdeki bu sıkışma sinirin uyardığı bölgelerde uyuşma ve keçelenme şikayetleri ile kendini belli eder. Median sinirin karpal tünelde sıkışması ile ortaya çıkan bu tablo Karpal Tünel Sendromu (KTS) olarak adlandırılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder