24 Şubat 2012 Cuma

Duvarlarin makyaji Duvar Kagitlari :))

Hoş ve dekoratif görünüme kavuşturmada duvar kağıdı, boyadan sonraki aşamadır. Duvar kağıdının modayla ilgisi, renk, desen ve farklı tasarım uygulamalarında zamanla gelişen estetik duygulara hitap etmesidir. Kolay uygulanabilir ve dekoratif olmasi sebebi ile sevilen bir malzemedir.
Duvar kagidini tercih ederiz cunku;

*
Ekonomiktir.
* Nefes alan, sağlıklı ortamlar oluşturur.
* Yaşanan mekanlarda hızlı ve pratik çözümler sunar.
* Dekoratif, şık ve modern çizgiler içerir.
* Kolay uygulanabilir.
* Kolay temizlenebilir ve silinebilir.
* Solmayan renklere sahiptir.
* Akustik ve ses emicilik özelliği bulunur.
* Uygulama sırası ve sonrasında koku yapmaz.
* Yırtılan veya bozulan yeri tamir etme olanağı vardır.


Duvar kagidi uygulamasi icin fikir vermek gerekirse ozetle kaplama yaparken;


Duvarlar parlak görünümlü kağıt yapılacak ise, alçı macun çok düzgün yapılmalı ve hazırlanan yüzey bir çelik mastarla kontrol edilmelidir. Aksi durumda, kağıt uygulamasından sonra parlak kağıt yüzeyinde zemindeki hareketliliğe bağlı olarak ışığın farklı yansımaları nedeni ile istenmeyen bir takım renk tonları ve farklılıkları oluşacaktır. Bu durum özellikle ışığa paralel duvarlarda daha belirgin hale gelmektedir.Nasil Kaplanir...

Duvar kağıdı kaplamak icin kaplanacak duvarın kapı ve büyük pencereler düşülerek uzunluğunu (veya odanın çevresini) ve duvar yüksekliğini ölçün.

* Duvar kağıdı rulosu genellikle 52-53 cm eninde ve 10 m boyundadır. Ortalama olarak yaşam alanlarında tavan yüksekliği 2,60 ile 2,90 arasında değişmektedir. Bu durumda bir rulo duvar kağıdından 3 boy alabilirsiniz. Yani bir rulo ile 53 cm x 3 = 159 cm uzunluğunda bir duvar parçasını kaplayabilirsiniz.

* Duvar boyunu rulo enine bölün ve tam sayıya yuvarlayın. (Örnek: duvar boyunuz (yatay uzunluk): 5 mt 5.00 mt / 0.53 mt = 9.4 boy= 10 boy duvar kağıdı gereklidir.)

* Gerekli olan boyun bir rulodan çıkan boya bölünmesi ile (10 / 3 boy = 3.3) yani 4 rulo duvar kağıdına ihtiyaç vardır.

*Artan parçalar kapı ve pencere üstlerinin kaplanmasında kullanılacaktır
Duvar kağıdı yapılacak mekanlarda, her türlü duvar ve tavan üzerindeki onarımlar tamamlanmış, tavan boyası, kartonpiyer ve döşeme şapı bitmiş olmalıdı. Kapı ve pencereler takılmış olmadır. Laminat ve lamine parke, kesimleri mekan dışında yapılması koşuluyla duvar kağıdından sonra yapılabilir. Masif parke önce yapılmalıdır. Ancak yine de parke uygulamalarında oluşabilecek toz ve kirlenme yüzünden duvar kağıdının daha sonra uygulanması tavsiye edilir. Tüm elektrik priz ve anahtarların iç üniteleri takılmış olmalıdır. Süpürgeliklerin, kağıttan sonra yapılması tavsiye edilir. Duvar yüzeylerinin kuru ve temiz olması gerekmektedir.

Duvar yüzeyinde eskiden yapılmış duvar kağıdı varsa mutlaka sökülmelidir. Kabarmış eski boya ve macunlar kazınmalıdır. Duvar yüzeyinde nem olmamalıdır. Kırıklar, çatlaklar kazınmış bölgeler alçı sıva veya saten alçı ile tamir edilmeli ve tüm yüzeye saten alçı macun yapılıp, zımparalanmalıdır. Bu yüzey üzerine bir kat primer (astar) sürülmelidir. Koyu renk duvar kağıdı kaplanacak yüzeylerin, duvar kağıdı rengine yakın bir kat plastik boya ile boyanmasında fayda vardır.
Uygulamayi kendimiz yapmay karar verdiysek....

Bir rulo açarak, kesmeden önce desenleri ve kağıt yüzeyini kontrol ediniz. Tavan ve döşemenin birbirine paralelliğini kontrol ediniz. Duvar yüksekliğini her bir duvar yüzeyi için en az üç noktadan ölçünüz ve en büyük değeri yükseklik olarak kabul ediniz. Daha sonra duvar yüksekliğinizden yaklaşık 10 cm. fazla olmak kaydı ile ilk boyu kesiniz. İkinci boy kağıdı, ilk kesilen boy ile yan yana getirip desenlerin birbirine uyumuna dikkat ederek biraz daha pay verip kesiniz. İkinci boydan sonraki boyları aynı şekilde bir önceki boy ile desenleri uyacak şekilde kesebilirsiniz. Uygulamaya ışık alan bir cepheden başmalısınız. Önce terazi veya şakul ile duvarın bir köşesinden yaklaşık 20 cm uzaklıkta kurşun kalemle düşey bir çizgi çiziniz.

Yapışkan uygulaması duvar kağıt cinslerine göre değiştiğinden, aldığınız kağıdın tipine uygun uygulamayı seçiniz. Buna göre yapışkanı aşağıda tarif edildiği şekilde kağıda veya duvara sürünüz.

Duvar kağıdının bir kenarını çizdiğiniz çizgiye uygun olarak yapıştırınız. Temiz bir bezle sıvazlayarak, duvara tam yapışmasını sağlayınız. Kağıdın arkasında oluşacak olası hava boşluklarını aynı yöntemle alınız. Bu boy ile yapıştırma işiniz tam bittikten sonra, ikinci boyun yapıştırılmasına geçebilirsiniz. İkinci boyu desenlerine dikkat ederek yapıştınız, ek yerlerine biraz daha özen gösteriniz. Hiçbir zaman üst üste binmesine veya hafif de olsa aralık kalmasına izin vermeyiniz. İki boy kağıt tam anlamı ile yan yana gelecek şekilde duvara yapıştırılmış olmalıdır. 2 rulo uygulaması bittikten sonra 1 saat bekleyiniz. Uygulamanızda bir sorun yoksa, ikinci grup kağıtlara aynı şekilde devam edebilirsiniz. Bir duvarın kaplaması bittikten sonra, alt ve üstteki fazlalıkları bir mastar üzerinden maket bıçağı ile kesiniz. Temiz suda yıkanmış bir bezle tüm kaplanan duvar yüzeyini siliniz.
Duvar kağıdı kaplaması yapılan mekan, uygulama süresince ve kuruma döneminde 24 saat boyunca pencere ve kapısı kapalı tutulmalı, yüzeylerin olası hava akımlarına maruz kalması engellenmelidir. Kuruma süresince doğrudan güneş ışığı alması engellenmeli, kaloriferler kapalı tutulmalıdır. Aksi durumda erken kuruma nedeni ile kağıt birleşimlerinde aralanma olabilir ve düzeltilemez. Düzgün zemin, doğru uygulama yapılması durumunda bile bazı desenlerde ek yerlerinin hafif belli olacağı unutulmamalıdır. Bu da malzemenin doğasından gelmektedir.

1 yorum:

  1. Etkileyici bir post olmuş. seni izlemek eğlenceli olacak:)

    YanıtlaSil